مقالات

مقایسه گرانیت و مرمر

سنگ مرمر و گرانیت  از جمله سنگ های پرطرفدار و پرفروش در سنگ نمای ساختمان های مختلف هستند. این  دو نوع از سنگ های ساختمانی، قدمت بسیار زیادی داشته و علاوه بر صنایع ساختمان سازی در هنر مجسمه سازی، تزیین دیوار، ساخت موزاییک، پله و سایر بخش های داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. 

.  تفاوت های اصلی سنگ گرانیت و سنگ مرمر، یکی از سوالات رایج در زمینه انتخاب نوع سنگ نمای ساختمانی است. در این مقاله به بررسی تفاوت های اصلی این دو نوع از سنگ پرکاربرد در سنگ نما و تزئینات ساختمانی پرداخته و پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود.

 منشا پیدایش سنگ مرمر

 سنگ مرمر از جمله سنگ های دگرگونی است که در گذر سالیان طولانی از دگرگون شدن سنگ آهک به وجود می آید. آراگونیت و دولومیت از اجزای اصلی سنگ مرمر بوده و به دنبال رسوب درازمدت ناشی از فشرده شدن بیش از حد در دمای بالا، در سنگ های دگرگونی گنیس و میکا، پیش ساز تشکیل سنگ های مرمر خواهند شد. این سنگ در لایه های زیرین و بسیار قدیمی پوسته زمین شکل گرفته و پس از استخراج در کارخانجات سنگ بری آماده عرضه به متقاضیان و خریداران خواهد شد.

 ویژگی های سنگ مرمر

سنگ مرمر از مقاومت بسیار بالا، قابلیت مرمت و بازسازی آسان، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، حساسیت زایی بسیار کم، جذب گرما و سرما،  قابلیت صیقل و جلا دادن، سهولت تمیز کردن، تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ، قیمت مناسب و وزن ایده آل به منظور زیباسازی نمای خارجی ساختمان برخوردار بوده و طرفداران بسیار زیادی را در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی به خود جلب نموده است.

 کاربرد های متفرقه سنگ مرمر

 همانطور که پیشتر نیز گفته شد یکی از مهمترین و اصلی ترین مصارف سنگ مرمر به منظور تزیین و ایجاد زیبایی در نمای داخلی و خارجی ساختمان است.  استفاده از این سنگ به منظور تولید قاب برخی از محصولات دیجیتال، تهیه فریم عینک، تهیه و تولید محصولات پلاستیکی، انواع خمیر دندان، تولید برخی از داروهای ضد اسید، به‌عنوان مخلوط کلسیم ساز درغذای دام، خنثی کردن ph زمین های کشاورزی و تهیه محصولات بهداشتی و پاک کننده‌های سطوح، از کاربردهای متفرقه سنگ ‌مرمر در صنایع مختلف بوده و به عنوان یکی از سنگ های پرمصرف بین المللی در سراسر جهان شناخته شده است.

 کاربرد سنگ مرمر در صنایع ساختمان سازی

سنگ مرمر از جمله سنگ های پر مصرف و پرطرفدار در تزیین دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان است.  این سنگ دارای ویژگی های بسیار زیادی بوده و بسته به مکان استخراج آن نامگذاری می‌شود. تنوع بسیار زیاد در رنگ و شکل ظاهری سنگ مرمر، علت اصلی استقبال عموم مردم از این نوع سنگ در ساختار داخلی و خارجی ساختمان ها به شمار می آید.

.  سنگ مرمر سفید، مرمر سبز، مرمر صورتی و مرمر آبی از انواع مختلف سنگ های مرمر مورد استفاده در صنایع ساختمانی بوده و در مناطق مختلفی از جهان استخراج و آماده مصرف خواهند شد.  قیمت سنگ مرمر با توجه به کیفیت سنگ، مکان استخراج سنگ، رنگ و طرح سنگ، قطر و ابعاد، فرایند فرآوری سنگ، کاملاً متفاوت بوده و در بازه متفاوت قرار خواهد گرفت.

به شکل کلی می‌توان گفت قیمت سنگ مرمر نسبت به سایر سنگ های مورد استفاده در تزیینات داخلی و خارجی ساختمان بیشتر بوده و به علت مقاومت بسیار زیاد این سنگ در برابر تغییرات محیطی و شیمیایی طرفداران زیادی را به خود جلب نموده است.

 سنگ گرانیت چیست؟

گرانیت نوعی سنگ متخلخل است که به دنبال روی هم انباشته شدن مواد معدنی متوسط و درشت در طی یک دوره زمانی طولانی تشکیل شده و دارای ظاهری زیبا با رنگ های متنوع است. سنگ گرانیت و یا اصطلاحاً سنگ خارا متشکل از تعداد بسیار زیادی مواد معدنی مختلف بوده و در بیشترین میزان، بارتز و فولدسپات را در خود جای داده است. دو ترکیب مذکور، منجر به ایجاد رگه های روشن در ساختار سنگ گرانیت شده و سایر ترکیبات معدنی، رگه های تیره و ساختار رنگارنگ سنگ خارا را ایجاد خواهند نمود.

در تعریف علمی تر می توان گفت، سنگ گرانیت از جمله انواع مختلف سنگ های آذرین است که پس از سرد شدن توده های مذاب شکل گرفته و در ترکیب اصلی خود فلدسپات، کوبارت و چندین نوع کانی مختلف را جای داده است.

سنگ های گرانیتی دارای دانه بندی های مشخصی بوده و در تعریف عامیانه به سنگی با رنگ روشن، دانه های بسیار درشت و نامتوازن از مواد معدنی مختلف شهرت یافته است. این سنگ آذرین از دیدگاه زمین شناسان و افراد متخصص، سنگی با میزان ۲۰ تا ۶۰ درصد از کوبارت بوده و در رنگ های صورتی، خاکستری، سبز و سیاه در بازار مصرف موجود می باشد.  گرانیت از مقاومت فشاری و سایشی بسیار زیادی برخوردار بوده و در مواردی مانند تزئین نمای خارجی ساختمان ها، پله، سنگ فرش کردن فضای بیرونی و راهروهای داخلی، کانتر آشپزخانه و برخی از موارد ساختمان کاربرد خواهد داشت.

یکی از ویژگی های بسیار مهم سنگ گرانیت، مقاومت بسیار زیاد آن نسبت به انواع سنگ مرمر و تراورتن بوده و تحقیقات آزمایشگاهی معتبر در این زمینه نشان داده است که درخشندگی و میزان جلا در این سنگ بسیار بیشتر از انواع دیگر سنگ های مورد استفاده در تزئینات ساختمانی است.

 استخراج سنگ گرانیت

ایران از جمله کشورهای ثروتمند و سرشناس در زمینه استخراج سنگ های معدنی است. یکی از بزرگترین معادن سنگ ایران مربوط به گرانیت بوده و در استان های بیرجند، زنجان، همدان، مشهد، گیلان، یزد و توس قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین ویژگی سنگ های گرانیت استخراج شده از این معادن، تنوع رنگ، طرح و ظاهر این مدل از سنگ های آذرین است که زمینه ساز بستر صادراتی این محصول به کشورهای خاورمیانه و اروپا به شمار می آید.

 معروف ترین سنگ های گرانیتی ایران

سنگ گرانیت مشکی نطنز

این نوع سنگ گرانیتی از چندین معدن متفاوت در ایران استخراج شده و علی‌رغم تیره و مشکی بودن رنگ زمینه، از تفاوت‌های مختصری در طیف تیرگی خود برخوردار می باشد. مقاومت بسیار زیاد سایشی، مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی محیط و جذب بسیار کم آب از ویژگی های بسیار مهم این نوع از سنگ های گرانیتی هستند. سنگ فرش فضای داخلی ساختمان از مهمترین کاربردهای سنگ گرانیتی سیاه نطنز بوده و در طیف قیمت های متفاوتی به خریداران عرضه می‌شود.

سنگ گرانیتی توییسرکان همدان

این  نوع از سنگ گرانیتی، یکی از بهترین و خالص ترین سنگ های گرانیتی مشکی رنگ استخراج شده از معادن سنگ توییسرکان همدان است. این سنگ از مقاومت بالایی برخوردار بوده و از آن به منظور سنگفرش و پوشش فضای داخلی ساختمان، راه پله ها و سنگ پله ها استفاده خواهد شد.

سنگ گرانیتی زاهدان

  این نوع از سنگ گرانیت ایرانی، از جمله گرانیت های روشن با دانه بندی منظم و متوازن است که از معادن سنگ زاهدان استخراج شده و از مقاومت بسیار زیادی در برابر تغییرات محیطی برخوردار است.  ساخت کانتر آشپزخانه، سنگ پله و تزئین فضای داخلی ساختمان از کاربردهای اصلی این نوع از سنگ های گرانیتی به شمار می آیند.

سنگ گرانیتی نهبندان

این نوع از سنگ گرانیتی، از انواع بسیار مرغوب سنگ خارا بوده و از استحکام بسیار زیاد و یکنواختی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. سنگفرش فضای داخلی ساختمان و تاسیس پروژه های اداری و صنعتی از مهمترین مصارف و کاربرد این نوع از سنگ های آذرین بوده و از انواع پر طرفدار سنگ های ساختمانی به شمار می آیند.

 مزایای انواع مختلف سنگ گرانیتی

 انواع مختلف سنگ های گرانیتی از تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی برخوردار بوده و به دلیل دوام و طول عمر بالا در برابر تغییرات محیطی، از جمله سنگ های پرطرفدار در تزئینات ساختمانی به شمار می آیند. یکی از مزایا و ویژگی های بسیار مهم انواع سنگ های گرانیتی، قابلیت استفاده از آن همراه با سایر مصالح مختلف ساختمانی مانند فولاد، چوب و شیشه است.

خوشبختانه سنگ گرانیتی در برابر حرارت های بالا نیز به شدت مقاوم بوده و بهترین موارد پیشنهادی به منظور ساخت کانترهای آشپزخانه به شمار می آید. متخلخل بودن سنگ های گرانیتی از ویژگی های بسیار مهم و تاثیرگذار در افزایش مقاومت نفوذ آب در این محصول بوده و می‌توان به منظور ساخت سینک روشویی نیز از آن استفاده نمود. همچنین سنگ گرانیتی از مقاومت در برابر خوردگی به وسیله مواد شیمیایی، خراشیدگی و ساییدگی نیز برخوردار بوده و دستخوش تغییرات فیزیکی و شیمیایی نخواهد شد.

  معایب استفاده از سنگ گرانیت

 یکی از مهمترین و بزرگترین معایب سنگ گرانیتی، وزن بسیار زیاد این سنگ و افزایش بار مرده ساختمان به ویژه بناهای چندین طبقه است. نصب زمان بر، عدم برخورداری از قابلیت عایق حرارتی و صوتی و قیمت نسبتاً زیاد این سنگ از دیگر معایب بسیار مهم آن به شمار می‌آید.

 قیمت سنگ های گرانیتی

 سنگ گرانیت علاوه بر تنوع ساختاری، از تنوع بسیار زیادی در بازه قیمتی نیز برخوردار بوده و به دلیل هزینه بالای استخراج و صیقل دادن، اندکی گران‌تر از دیگر سنگ های ساختمانی به شمار می‌آید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا