مقالات

سنگ های مناسب در نمای ساختمان

سنگ نما یکی از پرطرفدارترین انواع تزئینات مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری در سراسر جهان است. سنگ به دلیل ویژگی های ساختاری و برخورداری از مزایای بسیار زیاد از انواع محبوب مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان ها بوده و در طیف وسیعی از رنگ و طرح مورد استفاده مصرف کنندگان قرار  داده می شود.

فاکتورهای مختلفی مانند مقاومت، استحکام و زیبایی از مهمترین ویژگی‌های قابل توجه در انتخاب سنگ نماهای مختلف هستند که در انواع متفاوت سنگ های موجود در بازار صنایع ساختمانی، تنوع بسیار زیادی داشته و بسته به عوامل مختلفی مانند تعداد طبقات و وزن ساختمان، اقلیم منطقه مورد نظر، توان پرداخت هزینه های عمرانی، محدوده قرارگیری ساختمان و اهمیت معماری و طراحی سازه، بررسی و برگزیده خواهند شد. در این مقاله به بررسی مختصر و جامع بهترین و کاربردی ترین سنگ نماهای مختلف پرداخته و پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهیم بود.

 استفاده از سنگ نما برای ساختمان ها

استفاده از سنگ به عنوان پوشش خارجی ساختمان ها یکی از بزرگترین و مهمترین تحولات عمرانی در زمینه ساختمان سازی بوده و با اهداف مختلفی مانند محافظت از ساختمان، پیشگیری از نفوذ سرما، گرما، رطوبت، کاهش هدر رفت انرژی داخل سازه و افزایش طول عمر آن مورد استفاده قرار گرفته است. انواع مختلف سنگ نماها از گذشته تاکنون دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده و در اشکال فرآوری شده نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

انواع مختلف سنگ نماهای ساختمانی

  • سنگ گرانیت

یکی از انواع پرکاربرد سنگ نما، سنگ های گرانیتی هستند. گرانیت، نوع شناخته شده و نسبتاً گران قیمتی از سنگ های مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان بوده و از مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربات، تغییرات آب و هوایی و عوامل شیمیایی برخوردار است. قیمت بالا و عدم تمایل به چسبندگی مطلوب این نوع از سنگ به ملات های ساختمانی از معایب بسیار بزرگ سنگ های گرانیتی به شمار می آید.

  • سنگ کوارتزیت

این نوع از سنگ نما، مقاومت بسیار زیادی در برابر هوازدگی داشته و از جمله سنگ های مقرون به صرفه در صنعت ساختمان سازی و تزیین نمای خارجی آن به شمار می‌آید. معمولاً سنگ‌ کوارتزیت در سه رنگ قرمز، خاکستری و قهوه ای در بازار تولید و فروش سنگ ساختمانی موجود بوده و نوعی از سنگ های زیبا و بادوام در پوشش خارجی ساختمان ها محسوب می گردد.

  • سنگ مرمر

سنگ مرمر از جمله سنگ نماهای قدیمی و شناخته شده در تزیین نمای خارجی ساختمان است. این سنگ از درجه متوسط سختی و مقاومت نسبت به  گرانیت و تراورتن برخوردار بوده و به دلیل مقاومت کم در برابر رطوبت و تغییرات شیمیایی مانند خوردگی و ساییدگی، به عنوان سنگ نما در ساختمان های تازه تاسیس با معماری جدید توصیه نمی شود.

  • سنگ مرمریت

سنگ مرمریت از جمله سنگ های استخراج شده از معادن داخل کشور در استان های شیراز، کاشان، کرمان و ارومیه است. این نوع سنگ، تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ داشته و از مقاومت بسیار کمی در برابر هوازدگی برخوردار می باشد‌. بیشترین کاربرد سنگ مرمریت، در تزیین و پوشش داخل ساختمان از جمله پله، راهرو و کف بوده و به شکل رایج به عنوان سنگ نما در ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی استفاده نخواهد شد.

  • سنگ تراورتن

تراورتن از جمله سنگ نماهای پرطرفدار و مقاوم در تزئین نمای خارجی ساختمان است که انواع بسیار متفاوتی داشته و از قابلیت چسبندگی و استحکام بسیار زیادی در سطح ساختمان های مورد نظر برخوردار است. سنگ تراورتن دارای قابلیت عایق در برابر حرارت و صوت نیز بوده و امروزه یکی از انواع پرطرفدار سنگ نماهای خارجی به منظور طراحی و دکوراسیون های مدرن محسوب می گردد.

  • ماسه سنگ

یکی دیگر از سنگ های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی، ماسه سنگ است. این سنگ ساختمانی به ندرت در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و در رنگ های متنوعی در بازار سنگ در اختیار مصرف کنندگان قرار داده می شود. ماسه سنگ معمولا به عنوان نوعی از سنگ تزئینی در ترکیب با سایر سنگ نماها استفاده خواهد شد.

  • سنگ آنتیک

آنتیک از جمله سنگ های فرآوری شده و مصنوعی با استفاده از تکه ها و برش های ریز و درشت سنگ تراورتن است. این نوع سنگ معمولاً به منظور طراحی و تزیین نمای خارجی ساختمان استفاده شده و طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد.

  • سنگ گابرو

 سنگ گابرو نوعی سنگ آذرین دانه درشت بوده و از انباشته شدن تحت فشار گدازه‌های آتشفشانی در زیر سطح زمین ایجاد می‌شود. این نوع از سنگ پرطرفدار در طراحی نمای خارجی ساختمان، در رنگ های سبز، خاکستری و سیاه در بازار سنگ فروشی موجود بوده و به دلیل سهولت صیقل کاری از جلوه و زیبایی بسیار زیادی برخوردار است.

  • سنگ گیوتین

یکی دیگر از سنگ های مورد استفاده در طراحی و تزیین نمای خارجی ساختمان، سنگ گیوتین است که توسط ماده شیمیایی رزین و تکه های تراش خورده از سنگ تراورتن تهیه شده و به عنوان سنگ نمای دوم در تزیین نمای خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  • سنگ بادبر

از جمله سنگ های پرطرفدار و استخراج شده از معادن داخلی سنگ های بادبر هستند. این نوع از سنگ نماهای ساختمانی مقاومت بسیار زیادی داشته و از استحکام بالا در برابر نفوذ رطوبت، گرما، سرما، حرارت و صوت برخوردار هستند.

 سنگ های زینتی و صنعتی

 امروزه با توجه به پیشرفت و گسترش هنر معماری در ساختمان سازی و توجه به اهمیت تزئینات خارجی سازه و انواع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری، انواع مختلفی از نماهای خارجی ساختمان با استفاده از انواع مختلف سنگ های معدنی، صنعتی و زینتی مرسوم بوده و طرفداران بسیار زیادی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. 

.  معمولاً سنگ های زینتی مورد استفاده در این زمینه، از ترکیب تراشه سنگ های اصلی مانند تراورتن و دیگر سنگ های شناخته شده با برخی از مواد شیمیایی مختلف مانند رزین تهیه شده و در بازار مصرف عرضه خواهند شد.  ویژگی ها و قیمت این نوع از سنگ های فرآوری شده به عوامل بسیار زیادی  بستگی داشته و در رنج متفاوتی قرار خواهد گرفت.  ترکیب سنگ های قدیمی و معدنی مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان با سنگ های فرآوری شده و زینتی، ظاهر بسیار زیبایی در ساختمان و یا سازه مورد نظر ایجاد نموده و یک هنر نشات گرفته از معماری ایرانی به شمار می‌آید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا