مقالات

انواع پرکاربرد سنگ ساختمانی

نمای سنگ ساختمان یکی از زیباترین، قدیمی ترین و پر طرفدارترین نمای مورد استفاده در انواع ساختمان های مسکونی و تجاری است. این نوع از نمای ساختمان، تنوع بسیار زیادی در طرح، رنگ و جنس داشته و تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر ساختمان خواهد داشت.

. انتخاب نوع سنگ مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان، اهمیت بسیار زیادی داشته و بسته به عوامل مختلفی، برگزیده و استفاده خواهد شد. با این که امروزه با توجه به گسترش و پیشرفت صنایع سنگ سازی و استخراج انواع سنگ های ساختمانی، تنوع بسیار زیادی از سنگ نمای ساختمان در بازار موجود می باشد؛ اما همچنان برخی از سنگ های ساختمانی از قدمت بسیار زیادی برخوردار بوده و از انواع پر کاربرد سنگ نمای ساختمان به شمار می آیند.

 انتخاب سنگ نمای ساختمان

با توجه به استقبال و انتخاب عموم مردم از نمای سنگی ساختمان ها، توصیه می شود در انتخاب سنگ، به ویژگی های بسیار مهم، مانند مقاومت در برابر تغییرات دمایی محیط، مقاومت در برابر خوردگی، ساییدگی و شکستگی، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر اشعه نور خورشید و قیمت مناسب آن، توجه کافی داشته و بهترین نوع سنگ ساختمانی را انتخاب نمایید.

مزیت استفاده از سنگ در نمای ساختمان

 یکی از مهمترین مزایای استفاده از سنگ در تزیین نمای ساختمان، افزایش طول عمر مفید ساختمان، تزیین و زیباسازی نمای خارجی آن، پیشگیری از ایجاد آسیب های ساختمانی، پیشگیری از هدر رفت انرژی حرارتی داخل ساختمان و ایجاد یک عایق مناسب در برابر اصوات محیطی است.

به شکل کلی می‌توان گفت که نمای سنگ ساختمان به عنوان یک پوشش مناسب و کلی، از ایجاد آسیب های محیطی به ساختمان پیشگیری نموده و ظاهری زیبا در نمای خارجی آن ایجاد خواهند نمود. سنگ نما نسبت به سایر نمونه های مورد استفاده در پوشش ساختمان، از قابلیت سهولت در پاکسازی و جرم گیری برخوردار بوده و در مقابل آلودگی های محیطی نیز مقاوم تر خواهند بود.

 توصیه می شود در انتخاب نوع سنگ مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان، اقلیم منطقه مورد نظر را به عنوان نخستین فاکتور بسیار مهم در نظر داشته و از انتخاب سنگ های متخلخل با قدرت نفوذ دهی آب و رطوبت در مناطق شرجی، بارانی و مرطوب اجتناب نمایید. سنگ های مقاوم در برابر تغییرات دمایی محیط، بهترین انتخاب به منظور پیشگیری از ایجاد ترک، شکستگی و خرد شدگی های ناشی از سرما، رنگ پریدگی، انتقال حرارت به داخل ساختمان و جدا شدن سنگ از مصالح چسباننده در گرمای بسیار شدید به شمار می آید.

نمای گرانیتی ساختمان ها

سنگ های گرانیتی و یا اصطلاحاً سنگ‌ خارا از انواع بسیار محبوب و پرطرفدار سنگ های مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان ها است. این نوع از سنگ ساختمان دارای تنوع بسیار زیادی بوده و از مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر سایش، تغییرات آب و هوایی، تغییر رنگ، شکستگی و عوامل شیمیایی برخوردار است. سنگ گرانیتی تنوع بسیار زیادی در طرح، رنگ و معدن استخراج شده داشته و در مقابل هوازدگی بسیار مقاوم خواهد بود.

قابلیت پاکسازی آسان با استفاده از ساب و امکان ایجاد جلا و صیقل در این نوع از سنگ های ساختمانی، یک ویژگی بسیار مهم و قابل توجه بوده و طرفداران زیادی را به خود فرا خوانده است. وزن بسیار زیاد سنگ گرانیتی و اعمال فشار بیش از حد به اسکلت ساختمان، از معایب اصلی سنگ گرانیتی در نمای خارجی ساختمان است.

نصب این نوع از سنگ ساختمانی به دلیل ضرورت استفاده از ملات به عنوان یک  ترکیب چسباننده، احتیاج به زمان بیشتری داشته و متاسفانه مقاومت بسیار زیاد سنگ گرانیتی در برابر اتصال به سیمان و ملات های چسباننده، ریسک سقوط و مشکلاتی از این قبیل را افزایش می دهد. باید توجه داشت که یکی از مهمترین موارد قابل توجه در انتخاب سنگ گرانیت به عنوان سنگ نمای خارجی ساختمان، عدم قابلیت عایق این نوع سنگ در برابر حرارت و اصوات بوده و انتخاب آن به عنوان پوشش ساختمان های موجود در مناطق گرمسیر و سردسیر، صحیح و کارآمد نخواهد بود.

 نمای سنگ مرمر ساختمان

انتخاب سنگ مرمر به عنوان نمای خارجی ساختمان، قدمتی چند هزار ساله داشته و از جمله سنگ های آهکی پر طرفدار به منظور پوشش ساختمان های مختلف به شمار می آید. یکی از دلایل بسیار مهم جذابیت و زیبایی سنگ مرمر، دانه های رنگارنگ در ساختار این سنگ بوده و ایجاد کننده درخشندگی، جلا و حالت صیقلی در ظاهر بیرونی سنگ خواهد بود. این سنگ از گذشته های دور تاکنون کاربرد فراوانی در صنایع ساختمان سازی داشته و از مقاومت بسیار زیادی در برابر تغییرات آب و هوایی و رطوبت برخوردار است. سنگ مرمر دارای قابلیت صیقل پذیری بسیار زیادی بوده و تا حد آیینه نیز جلادهی خواهد شد.

عدم ترک خوردگی، شکستگی، پریدگی و تغییر شکل در مواجهه با گرمای بسیار شدید و سرمای محیطی از ویژگی‌های قابل توجه و حائز اهمیت سنگ مرمر به عنوان نمای خارجی ساختمان است. تنوع بسیار زیاد رنگ در انواع مختلف این نوع از سنگ ساختمانی، قابلیت انتقال نورو ساختار بسیار طبیعی و اعجاب انگیز این سنگ، از دیگر ویژگی های بسیار مهم سنگ مرمر در تزیین نمای خارجی ساختمان ها به شمار می آید.

 معایب استفاده از سنگ مرمر در نمای خارجی ساختمان

ضرورت پرداخت هزینه های بالا به منظور سفارش و تهیه سنگ مرمر از بزرگترین معایب استفاده از این نوع سنگ به عنوان نمای خارجی ساختمان است. تخلخل بیش از حد ساختار سنگ‌های مرمر یکی دیگر از معایب بارز این نوع از سنگ های ساختمانی بوده و منجر به از دست رفتن ساختار اصلی و مستحکم این سنگ در برخورد با مواد شیمیایی و اسیدی خواهد شد. همچنین مقاومت پایین سنگ مرمر در برابر خراش و ساییدگی های خفیف تا شدید از دیگر معایب این سنگ زیبا و پرطرفدار به شمار می اید.

 نمای تراورتن ساختمان

استفاده از سنگ تراورتن به عنوان نمای خارجی ساختمان در چند سال اخیر گسترش بسیار زیادی یافته و توانسته است تا حد بسیار زیادی جایگزین سایر سنگ های مورد استفاده در تزیین نمای ساختمان ها شود. این سنگ از دسته سنگ های رسوبی بوده و نوعی سنگ آهک متخلخل به شمار می آید. این نوع سنگ مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی، دارای ظاهری متشکل از منافذ ریز و درشت بوده و به دنبال رسوب عناصر موجود در چشمه های آب گرم ایجاد می شود.

مقاومت فشاری این نوع از سنگ های ساختمانی، بیشتر از سنگ مرمر و کمتر از سنگ گرانیت است. باید توجه نمود که میزان گرما و عناصر موجود در چشمه های آب گرم تعیین کننده کیفیت سنگ تراورتن به شمار می آیند.  استحکام، میزان تخلخل بالا و مقاومت در برابر تغییرات محیطی، از دلایل اصلی و قابل توجه محبوبیت سنگ تراورتن هستند.

 مزایای استفاده از سنگ تراورتن در نمای ساختمان

یکی از مزایا و ویژگی های مثبت استفاده از سنگ تراورتن به عنوان نمای خارجی ساختمان، تخلخل بسیار زیاد آن و قابلیت جذب ملات و مصالح چسباننده و کاهش ریسک سقوط و جدا شدن از سطح ساختمان است. سنگ تراورتن دارای قابلیت عایق در برابر صوت و حرارت بوده و جمله سنگ های مقاوم و مستحکم در برابر آتش سوزی نیز به شمار می آید.

خاصیت صیقل پذیری و جلا دهندگی بسیار بالا از دیگر ویژگی های این نوع از سنگ های ساختمانی می باشد. تراورتن نسبت به سایر سنگ های ساختمانی ارزان قیمت تر بوده و تنها مشکل بسیار بزرگ این سنگ، برخورداری از قابلیت جذب بسیار زیاد آب و رطوبت، به ویژه در مناطق مرطوب و پرباران است. مزایا و ویژگی‌های مثبت این سنگ منجر گردیده تا با استفاده از فراوری های تکنولوژی و استفاده از مواد شیمیایی مختلف بتوان مشکل نفوذ پذیری آب را به حداقل ممکن رسانیده و از آن به عنوان یکی از سنگ های پرطرفدار و مقرون به صرفه در نمای خارجی ساختمان ها استفاده نمود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا